Blog Station
North Sputnik
2024. 10. 03. 16:55:21
A leedsi North Brewing elég szűkszavú társaság, ami nem feltétlenül hátrány a nagy kedvvel bullshitelő sörszakmában, de egyben azt is eredményezi, hogy képtelen voltam rájönni, miért nevezik ezt a sört Sputniknak, mi köze ennek a szovjet műholdakhoz... vagy annyira nyilvánvaló, hogy csak én nem látom? Ez persze nem tart vissza, attól, hogy nagy ívben pohárba töltsem.
Pöhjala Kosmos NEIPA
2024. 10. 01. 11:21:44
Csinos kis doboz a friss szállítmányból, a Pöhjala designerei is beletanultak ebbe a menő, artisztikus brit can-designba, csak elkent foltok, álmodó ködök, hánykolódó textúrák, ami azt illeti tényleg gusztusos tárgy, és nagyon is sugallja a sör izgalmas, sokszínű, kirobbanó ízeit.
Ideje van a Vermutnak - Íme a Moena!
2024. 09. 27. 09:33:08
Nekem legalábbis most jött el az ideje. A múlt héten végigkóstoltam egy izgalmas vermutsort a Pit Pitben, és kaptam egy üveg Moénát, hogy kóstolgassam. Mára meg is találtam a helyét az életemben: két jégkockával a teraszon ebéd után.
Verdant: Fruit Stickers
2024. 09. 25. 21:09:35
Eltartott egy darabig, míg rájöttem, mi az a fruit sticker, már azon kívül, hogy gyümölcsöt ábrázoló matrica. Magyarul talán inkább gyümölcscimke – nálunk leginkább a banános és a narancson található kis ragasztós cédula, amin valami egzotikus trópusi márkanév van, és biztosan van olyan kamasz, aki gyűjti – igazából velem is megesett, hogy spontán kiragasztottam egy ilyet valami konyhai felületre. Vidám gyarmatárú-hangulat, most akkor lehet gyűjteni ezeket csak sörösdobozokon! Ez a sör ugyanis hat különféle gyümölcsmatricával ellátott dobozban jelent meg.
Folyékony Tűz – Beithir Fire
2024. 09. 16. 12:48:20
A szeptember 14-i hétvégén a Drink Station is kitelepült a Kraft Fesztiválra – nagy levegőt vettünk és felkészültünk a legrosszabbra – jelesül, hogy az eseményt elmossa az eső. Ez szerencsére nem lett így, a zord időjárás ellenére egész jól lehoztuk a bulit, de a nyitónapon az volt a hangulat, hogy a másnap nem biztos, hogy valaha eljön. Így aztán a másnappal mit sem törődve felpattintottunk egy üveg Beither Fire-t, ami jelenleg a világ legerősebb söre a maga 75%-ával, és igazából még a stáb sem merte megkóstolni.
Frontaal: Heel Holland Bockt
2024. 08. 24. 17:09:30
Az elmúlt évtizedben titokzatos románc szövődött az újhullámos sörfőzők és a grafikusok közt, talán azóta, hogy a svéd Omnipollót egy grafikus alapította, vagy éppen amióta a dán Mikkeller összefogott az amerikai Keith Shore grafikussal, hogy megalkossák azt az ikonikus – minimalista humorral átszőtt – kép világot, ami a Mikkeller söreit félreismerhetetlenné teszi, melyek amúgy már műalkotásként is megvásárolhatóak. De említhetném a mindig szórakoztató perceket okozó Uiltje Sörfőzde rajzos szóvicceit meg képregénybaglyait is. Cseppet sem csodálkozom tehát, hogy a holland Frontaal sörein is rajzocskákat kell nézegetnem, sőt megnyugtat: aranyosak a tortát majszolgató kecskék – bár van egy kis rossz előérzetem, amikor tortát rajzolnak egy sörre (kérlek, ne legyen ez megint egy tortaízű sör!). Sokkal jobban kiakadok, amikor megfejtem a címet: a Heel Holland Bakt egy idióta holland tvsorozat – kb: „Így főz Hollandia”, vagy „Nagyon holland főzés”. A Heel Holland Bockt erre egy szóvic – a baksör holland nevének belekeverésével. Elfogadom, hogy szóvicc van a címben (1 fekete pont), de ebből az is kiderül, hogy „ezek tévét néznek”. Szerény magánvéleményem szerint a TV a legdurvább agysejtgyilkos, és aki egy akár csak egy kicsit is kreatív munkát végez, az nem engedheti meg magának, hogy tévét nézzen. Vagy végül is a szabadidejét azzal tölti, amivel akarja, de azt biztos nem engedheti meg magának, hogy erre utalgasson, poénkodjon, referáljon, stb.
Uiltje: Better safe than Sahti
2024. 08. 07. 13:17:34
Az Uiltje sörei egy pillanatra mindig visszalöknek kiskamasz koromba, amikor utólag nehezen érthető izgalommal vetettem rá magam egy-egy képregény-magazinra, egy-egy képrejtvény megfejtésére. Ugyanez a tudatállapot ébred fel, amikor elkezdem kisilabizálni az Uiltje sörcimkéit. A Better safe then Sahti címkéjén az ikonikus bagoly sziklát mászik – biztosítókötéllel.
Oedipus: Thai Thai
2024. 08. 02. 18:51:47
Még mindig rendelkezik némi csiklandós vonzerővel ez a klisévé érett poszt-hippi design, mintha azt ígérné, hogy ettől titokban be lehet tépni, vagy legalábbis valamiféle egzotikus módosult tudatállapotba kerülni – ez esetben, ha jobban megnézzük maximum a thai fűszerektől. Isten hozott az Amszterdam-Bangkok hippijáraton!
Bear Cider
2024. 07. 30. 10:18:21
Már megjelenésében is elfelé tart a hagyományos angol vidéki idilleket idéző ciderdesigntól – a medvéről Berlin jut eszembe, bár a Bear Cider holland, sőt az „első holland” cider – és sokkal inkább városi, minimalista, könnyed irányba viszi – felkínálja a lehetőséget a cidernek, hogy belesimuljon a menő nagyvárosi italkínálatba, anélkül, hogy ki kellene kacsintanunk a természet és az árkádiai gyümölcsösök irányába.
DeMolen: Pina & Power
2024. 07. 19. 10:43:39
Az alapító sörfőző Menno távozása utáni DeMolen tételek elég érdekesen alakulnak, a koktélokat utánzó sörök amúgy is eleve gyanakvással töltenek el, de ennek a névnek nem tudtam ellenállni, noha nyilván tisztában vagyok vele, hogy a címke az ananászt emlegeti. Mégis, amikor a feleségemnek megmutattam, felröhögött és lefotózta, hogy elküldje valami női csoportcsetbe.
Anchor Liberty Ale
2024. 07. 11. 17:53:47
A San Francisco-i Anchor Sörfőzde történelmi jelentőségű sörét évek óta nem kóstoltam, és mire most felbontottam, pont el is fogyott a Drink Station raktárából, aminek az a fő oka, hogy miután a Sapporo nevű japán sörfőző óriás pár éve megvette az Anchort, tavaly be is zárta azt. Szerencsére a napokban meglett az új tulaj, egy Erzincanban született kurd milliárdos, Hamdi Ulukaya, aki Amerikában gazdagodott meg abból, hogy megismertette az amerikaiakkal a kurd joghurtkultúrát. Mivel az előző tulaj, Fritz Maytag, aki naggyá tette a főzdét, szintén egy tejgazdaságon nőtt fel, ezúttal legalább a lelkiség stimmelhet, és remélhetőleg az Anchornak méltó jövője is lesz majd, és mihamarabb viszontláthatjuk a DS polcain is!
Anchor Steam Beer
2024. 07. 03. 11:26:38
A gőzsör egy igazi amerikai legenda, ami egyetlen szépen ívelő történetben foglalja össze az amerikai sör szebbik arcát. A 19. század elején kitört az aranyláz Kaliforniában és a környék tele lett ágrólszakadt európaiakkal. Ekkoriban városok is alig voltak errefelé, az aranyásótáborok pedig hatalmasra nőttek - sok szegény európai férfi egy rakáson: természetesen sörözni is akartak. Jöttek a németek a lágerélesztőjükkel és régi amerikai hagyományt kkövetve a kéznél levő alapanyagokból meg egy kis árpából főztek is valami sört, amire ráküldték a lágerélesztőt, de a működéséhez szükséges folyamatos állandó hidegről nem is álmodhattak, a jég ezer kilométerre volt, a mesterséges hűtés pedig évtizedekre a jövőben. Így a lágerélesztő kénytelen volt melegben erjeszteni, ami egyben azt is jelenti, hogy gyorsan és hevesen. Egyik magyarázat szerint innen ered a név: a vasdongákkal többszörösen megerősített fahordóban olyan túlnyomás uralkodott, hogy amikor megcsapolták, hosszan sípolva távozott belőle a széndioxid, ami a gőzmozdony hangjára emlékeztette a szemtanúkat. A főzde a saját honlapján azt állítja, hogy a gőzsört azért nevezik gőzsörnek, mert hűtési képesség hiányában a főzde a sört egy a tetőn felállított sekély tartályba szivattyúzta éjszakára – hogy legalább a hűvös tengerparti éjszaka hűtse – ezért a főzde felett folyamatosan gőzpamacsok bodorodtak.
Stormtrooper Lightspeed Pilsner
2024. 06. 24. 15:58:45
Bevallom, nekifutásból gyanúsak azok a sörök, melyek valami nagyon ismert kulturális jelenség lobogtatásával akarják eladni magukat – ilyen volt pl. a Magyarok Söre, címlapján egy Nagy Magyarország térképpel - hiszen az ilyen sörnek nem kell jónak lennie, megveszik azért, amit a címlapon állít. És ismerve a sör nagy nehézkedési törvényeit, ha nem kell jónak lennie, általában nem is lesz az. Ezért aztán, noha régóta látom, sosem gondoltam, hogy rá kéne kóstolnom a Stromtrooper sorozatra. Mi köze van a rohamosztagosoknak a sörhöz?
A lágersör csodálatos élete, halála és újjászületése
2024. 06. 22. 13:07:41
Volt idő, amikor a láger szó szitokszónak számított – úgy 15 éve. De volt már a láger varázsszó is – úgy 150 éve. És a kettő közt volt egy hosszú időszak, amikor ez a szó nem is igen volt benne a magyar ember szótárában. Elmagyarázom.
Frontaal - Iron Skies
2024. 06. 18. 17:43:54
Látta valaki az Iron Sky című elmebeteg finn akciófilmet, amiben Udo Kier Hitlerként egy Tyrannosaurus Rexen lovagol a Hold sötét oldalán egy titkos náci főhadiszálláson? Aki látta, egyhamar nem felejti el a brutális blődség gátlástalan parádéját... látom én is, hogy a sörcimke egy felhős ég előtt vasaló férfit ábrázol, de meggyőződésem, hogy ez csak terelés. Ezzel a névvel nem lehet másra utalni... és azt hiszem maga a sör is igazolja ezt a metafórát.
Three letter word with a tea
2024. 06. 17. 17:39:49
A sör mellett másik nagy szenvedélyem a tea, így mindig felfokozott érdeklődéssel fordulok a teával flörtölő sörök felé – annak ellenére, hogy eddig még egyszer sem ittam olyat, ami bebizonyította volna, hogy jó ötlet a teát és a sört keverni. Pedig a frissen leforrázott teának gyakran van egy olyan aromája, ami csak a sörben – a malátadús cefrében - köszön vissza, valami nagyon kedves földközeli, friss, gabonás pára, amitől olyan érzése lesz az embernek, hogy egy egyszerű, ókori konyhába csöppent, ahol az alapanyagokat egyenesen az édenkertből gyűjtik és a szakács minden mozdulata filozófia és nyugodt bölcsesség.
Tennent"s Lager 1885
2024. 06. 12. 18:25:28
Jó fél évszázaddal Anton Dreher és Gabriel Sedlmayr - a modern lágersör megteremtői - legendás 1838-as Skóciai útja után egy skót sörfőző utazott Bajorországba és viszontinspirálódott a német lágersörtől. Hugh Tennentet annyira meggyőzte a bajor példa, hogy hazatérve azonnal elkezdte átállítani a sörfőzséjét lágerfőzésre. Környezete azt hitte, elment az esze, pedig akkor jött csak meg igazán. 1885 óta a glasgow-i Tennet's lager Skócia legnépszerűbb lágersöre.
Fury along the pass Cold IPA
2024. 06. 10. 15:39:12
A kora nyári hőségben kifejezetten jólesik ránézni erre a jeges rémületet szuggeráló képregényes dobozra, de sajnos a címben bizonyára ott rejlő utalást sehogy sem tudom megfejteni. Értem, hogy valamiféle jetis ijesztgetés, nyilván nem kell túl komolyan venni, csak épp alá akarták húzni a műfajjelleget, hogyaszonya „Cold IPA”, tehát hideg, és akkor dideregjen az a címke. Mert amúgy a Cold IPA, vagy más néven az India Pale Lager egy viszonylag új műfaj, és nem igazán közismert. 2018-ban volt újdonság, akkor futott egy kört a hazai szcénában is, de aztán nem maradt jelen hosszú távon, most újra nekifutnak páran, hátha megtalálják a helyét szortimentben. A lényege, hogy lágerélesztővel erjesztik az IPA-t, vagy melegen vagy hidegen, ki, hogy csinálja, amitől egy kicsit kevésbé gyümölcsös lesz a test, és... és.... pont ennek a keresgélése folyik, hogy mitől lesz ez egy igazán ütős, jól megjegyezhető stílus.
Fresh AF IPA
2024. 06. 04. 16:43:33
Tulajdonképpen örülök, hogy beindult az innováció az alkoholmentes sörök terén, de azon vettem észre magam, hogy érdeklődésem eddig inkább csak teoretikus volt: még sosem vetetettem a kóstoló-tudomány górcsöve alá egyetlen árva alkoholmentes sört sem. Némi belső tusa után vettem elő most is a Cloudwater alkoholmentesét, mintha attól féltem volna, hogy nem lesz rajta mit kóstolni. Nem is tévedhettem volna nagyobbat. De azért egy kicsit be is igazolódtak a félelmeim.
Isztok ti eleget?
2024. 06. 03. 11:31:42
Az alkoholmentes sörök és italok iránti kereslet egyre nő, és ezzel párhuzamosan a kínálat is izmosodik, néha mégis nehéz eldönteni, hogyan viszonyuljunk ehhez az új irányhoz. A Drink Stationös kollégák összeállítottak nekem egy kérdéssort a legjellemzőbb kérdésekből, így amit idelent olvashattok, tulajdonképpen egy rövid interjú velem.